Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
04 Kasım 2011 - 08:50

BOYUN AĞRILARINDA EGZERSİZ TEDAVİSİ Egzersizler sadece boyun ağrısı çekenler tarafından değil, o an için ağrısı olmayanlar tarafından da yapılması gerekir. Zira bu kişilerin boyun kasları güçlü değilse basit travmalardan kolayca etkilenmemeleri için koruyucu nitelikte egzersizler yapmaları gerekir.

Öte yandan boyun ağrısı riski taşıyan kişilerin ileride ortaya çıkabilecek boyun ağrılarından korunmak için boyun egzersizleri yapmaları uygundur. Koruyucu boyun egzersizleri en az haftada 3 defa, daha iyisi 5 defa yapılmalı ve 20 dakikadan az olmamalıdır. Tedavi amacıyla yapılan egzersizler ise her gün yapılmalı ve günde 2 veya 3 defadan az olmamalıdır. 
Bu egzersizler ağrıyı gidermekle beraber zayıf olan adalelerin güçlerini artırmaya,  gergin olanların da gevşemesine yardım edebilir.
Boyun için yapılacak  egzersizlere şüphesiz ısınma ve gevşeme hareketi ile başlamak gerekir. Çeşitli yönlere doğru yapılacak aktif hareketlerin yanı sıra bu hareketlere elle karşı bir  güç verilerek yaptırılacak“ dirence karşı egzersizler “ adale gücünü artırmada önemli yararlar sağlayabilir.

Boyun Egzersizleri

     Saat yelkovanı gibi boyun ve omuzun saat yönü ve aksi yöndeki hareketleri yine kasları gevşetmek  ve eklem hareket açıklığını artırmak için uygulanabilir. Omuz kuşağı kaslarını, sırtı ve boyun çevresi kasları gerdirme yine tedavi amacıyla önerilen diğer egzersiz türleridir.
     Bu egzersizlerden hangisinin ne kadar süre ve sıklık ile yapılacağı ve zamanla ne şekilde artırılacağı doktor önerisiyle olması gerekir. Bilinçsizce yapılacak egzersizlerin  yarardan çok zarar getireceği akıldan çıkarılmamalıdır.
Boyun egzersizleri 8 aşamada yapılabilir.

1- Gevşeme ve ısınma egzersizleri
2- Boyun çevirme (pasif- aktif )
3- Omuz saati
4- Boyun  saati
5- Omuz germe
6- Omuz kuşağını  esnetme 
7- Omuz döndürme 
8- Sırt kaslarını esnetme
9- 1.kaburganın gerilmesi
10- Boyunda dirence karşı egzersizler

 Egzersizler mümkünse sakin ve sessiz bir ortamda yapılmalı vücudu sıkıca saran ve egzersiz yapılmasına mani olan giysilerden uzaklaşarak yapıldığında beklenen yarar artacaktır. Bazı durumlarda işe gitmek zorunda kalanların iş ortamında egzersiz yapmaları söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda kravat gevşetilmeli, ceket çıkarılmalı ve olabildiğince uygun bir yerde hareketler yapılmalıdır. 
Egzersiz yaparken ağrı meydana geliyorsa egzersize devam etmek sakıncalı olabilir. Bazen yapılan egzersizde ağrıyı ortaya çıkaran sadece tek bir harekettir. O vakit bu egzersizi listeden çıkarmak gerekir. Daha sonraları aynı hareket yapılırken yine ağrı meydana geliyorsa bunun nedeninin doktora danışılması uygun olacaktır. Eğer egzersiz yapacak kişi boyun ağrısı nedeni ile  korse kullanma döneminde ise o vakit  korse çıkarılarak egzersiz yapılır egzersiz bittiğinde daha sonra yeniden takılır.

 

Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © boyunagrisi.com Tasarım : bayburt.net