Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
04 Kasım 2011 - 08:46

Ağır cisimleri olabildiğince kaldırmaktan kaçınmak gerekir. Zorunluluk varsa ağırlıklar eşit olarak kollara paylaştırılmalıdır.

AĞIRLIK KALDIRMA


Aniden ve ağırlığı tahmin edilemeyen bir cisim kaldırılırsa omurganın bundan zarar göreceği kesindir. Ağırlık kaldırırken yere çömelmeli yada bel okulu programlarında öğrettiğimiz gibi bu esnada bir bacağı arkaya atarak belin aşırı bükülmesi önlenmelidir.
Ağırlıklar omuzun yukarısındaki bir seviyeye kaldırılmamalı gerekirse bacak üzerinde ve omuzda dinlendirilerek birkaç aşamada yukarı yükseltilmelidir.
Dirsekler bu kaldırma sırasında fazla bükülmemeli olabildiğince dik açıya yakın ideal konumunu korumalıdır. Ağırlık uzun süre kollarda kalmamalı ve her iki elin birlikte katıldığı hareketler tercih edilmelidir. Kolları yukarıda tutmak zorunda olan mesleklerde daha yukarı yükselmek yerine merdiven kullanılabilir. Böylece kolların daha fazla açı ve sürede yukarıda kalmaları önlenmelidir.
Zira boya ve badanacılar, sıvacılar, yukarı yükselerek iş yapmak zorunda kalan perdeci ve buna benzer mesleklerin boyun kol ağrılarına yakalanma olasılıkları fazla olduğu için koruyucu egzersizlere erkenden yani ağrılar ortaya çıkmadan başlamaları gerekir.Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © boyunagrisi.com Tasarım : bayburt.net