Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
04 Kasım 2011 - 08:48

Devamlı araba kullananların neredeyse yarısından fazlasında boyun ağrısı olur. Bunun bir nedeni normalden daha uzun süre araba kullanmak olabildiği gibi diğer nedeni arabayı pencere açık durumda kullanmaktır.

 ARABA KULLANMA

 Araba koltuğunun ergonomik olması ve başı arkadan destekleyecek şekilde bir boyunluğun olması gerekmektedir. Arabada yanlış oturma ve bu ergonomik düzenin olmaması sadece boyun ağrısı yapmaz. Ayrıca eklenen bel ve sırt ağrısı da bu kimselerin yakasını bir türlü bırakmaz. Direksiyondan fazla uzak olunması pedallara yetişmek için uzanmak zorunda kalması sakıncalıdır. Aynı şekilde direksiyona aşırı yaklaşmak da mantıklı değildir. 
Bazı durumlarda özellikle bazı akut boyun ağrılarında olası sorunlardan kurtulmak için araç kullanırken boyun korsesi önerilebilir. Uzun süre araç kullanılacak olursa belli aralıklarla durup hem bel hem de boyun için egzersizler yapılması gerekmektedir. 
                                                                 Araç kullanırken pencerenin açık kalması veya klima çalıştırılması önceden sıcakla terlemiş ve gevşemiş boyun ve sırt kaslarının bu kez soğuk veya cereyanla karşı karşıya kalmaktadır. Bunu sonunda boyun adalelerinde aşırı kasılmalar söz konusu olabilir. Bu yüzden araç kullananlarda daima boyun sorunları ile karşılaşılması bu hastalığın tanımlanmasında “ şöför boynu “ deyiminin kullanılmasına yol açmıştır. 
Aynı şekilde devamlı araç kullanmak zorunda kalanlarda bel ağrısı görülme sıklığı ciddi derecede yüksektir. Bu nedenle profesyonel şoförlük yapan herkes “BEL-BOYUN OKULLARINA “ daha ağrılarla tanışmadan katılmak zorundadır.


Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © boyunagrisi.com Tasarım : bayburt.net