Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
04 Kasım 2011 - 08:47

Çağımızın en çok kullanılan günlük araçları içerisine bilgisayarlar girmiş bulunmaktadır. Eskiden sadece daktilo kullananlarda veya yanlış pozisyonda tezgah ve bant üzerinde çalışanlarda ortaya çıkan boyun ve sırt ağrıları günümüzde çok yaygınlaşmıştır. Bu nedenlerle günümüzde bilgisayar karşısında neler yapılması gerektiği ayrıntılı olarak anlatılmak zorundadır.

BİLGİSAYAR KARŞISINDA

    
Gözün bakış açısı 20-30 derece yukarıda ve ekrandan uzaklık ise ortalama 60-70 cm olmalıdır. Ekran tepe noktasının gözlerimizle aynı hizada olmasına dikkat edilmesi gerekir. Masa başında çalışanların göz hizaları ve boyun açıları ne öne ne de arkaya doğru fazlalık göstermemelidir. Oturulan sandalyenin yüksekliği kalçanın gövde üzerinde dik açı ile duracak şekilde ayarlanmalıdır. Ayrıca sandalyenin bel çukurluğuna gelecek şekilde ayarlanabildiği bir bölümü olması gerekir. Bu yoksa beli içine alan ve iskemleye bağlanan bel yastıkçığının kullanılması icap eder. 
    
Sırt ve boyun bel dik tutulmalı kambur oturmaya kesinlikle izin verilmemelidir. Oturma sırasında kısa bir süre sonra devamlı kambur oturma meyli varsa kişinin ileride bu nedenle oluşabilecek bir meslek hastalığından korumak için sırtı dik konumda tutacak postureks isimi verilen korselerden kullanması gerekecektir. Şüphesiz daha iyisi korse yerine düzenli egzersizler yaparak adalelerini doğal bir korse gibi kullanmasıdır.
     Dizler 90 ila 110 derece arası bir açıda duracak şekilde çalışılmalıdır. Bunu sağlamak için gerekirse ayak altına küçük eğimli bir ayak tahtası konulabilir. Dizler, aynı pozisyonda uzun süre tutulmamalı ve fırsat buldukça hareket ettirilmelidir.
Ayak bilekleri dik açıda tutulmalı ve mutlaka yere temas etmelidir. Dirsekler çalışma sırasında en fazla 90 derece bükülmeli daha fazla bükülerek çalışılmasına ise izin verilmemelidir.
Uzun süre çalışan eller zaman zaman dinlendirilmeli parmaklara germe egzersizleri yaptırılmalıdır. Bilgisayarda çalışan kişilerin evrakları ve kullandığı diğer gereksinimleri yakınında bulunmalı kontrolsüzce bunlara uzanıp, beli ve sırtı anormal şekilde döndürerek çeşitli risklere girmemeleri gerekir. 
Bilgisayar başında olanlar her saat başı ayağa kalkmalı ve bir süre dolaşmalıdır. Uzun süreli olarak çalışmak zorunlulukları varsa saat başı verdikleri aralarda 5 dakika kadar boyun ve sırt için kendilerine verilen rahatlatıcı egzersizleri yapmalıdırlar. Çok uzun süre oturan kişiler aniden ayağa kalktıklarında başta omurga olmak üzere önemli tehlikelerle karşılaşabileceği unutulmamalı ve bu yüzden ayağa kalkışlarının yavaş ve dikkatli olması sağlanmalıdır.


Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © boyunagrisi.com Tasarım : bayburt.net