Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
04 Kasım 2011 - 08:48

Sadece boyun ağrısı çekenler değil hiç ağrısı olmayanların bile yatarken boyunu korumak için bazı hususlara dikkat etmesi gerekmektedir.

BOYUN AĞRILI HASTALARIN YATAKTA YATIŞ ŞEKLİ

Yatakların sallanmayan kısmen sert karakterde olmasının yanı sıra yastıkların ise boyunun öne veya arkaya doğru fazlaca bükülmesine yol açmayacak yükseklikte olması gerekir. Bununla beraber bazı durumlarda yüksek yastık kullanmak kadar hiç yastık kullanmadan yatılması da sakıncalıdır. Sağlık ürünleri satan yerlerde boyun kavsine uygun bazı özel yastıklar, boyun ağrısı çekenler tarafından yüksek fiyatlarına rağmen talep edilebilmektedir.     
Yatakta yatarken uykularında sıklıkla dönüşler yapan kişilerde, yüksek yastıklar boyunun bu sırada olumsuz bükülmelerine yol açabileceği unutulmamalıdır. Bu gibi durumlarda, bir havlu yuvarlanıp rulo haline getirilerek boyun kavsi doldurulmalıdır. Böylece, bilinçsiz olarak boyun döndürülse bile rulo dağılıp boyunun istenmeyen açılara gelmesi önlenebilir. 
Yolculuk yapan boyun ağrılı    kişilerin oturma esnasında uyurken boyunlarına aşırı yük binmesi söz konusudur. Bundan dolayı bu kişilerin yolculuklarda boyunu koruyan şişme yakalık şeklindeki boyun yastıklarını kullanması önerilir. Böylece uyku nedeniyle kontrolsüz durumda kalan başın ağırlığı tıpkı boyun korsesi işlevi gibi omuzlara dağıtılmış olacaktır.


Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © boyunagrisi.com Tasarım : bayburt.net