Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
04 Kasım 2011 - 06:42

Boyun omurgaları arasında bulunan disklerde bazen fıtıklar oluşabilir. Burada ağrı sadece boyunda değil bazen kürek kemiği üzerinde de yoğunlaşabilir.

FITIKLARA  BAĞLI  BOYUN AĞRILARI

Boyunda olan ağrı da kola yayılma eğilimindedir. Bölgenin anatomik yapısı nedeniyle, fıtıklar belde olduğu kadar sık değildir. Boyun fıtığına omurlar üzerine gelen aşırı zorlanmalar yol açabileceği gibi bazen bu denli bir zorlanma olması gerekmeyebilir.
Fıtık % 70 oranında 5. ve 6. omurlar arasında ortaya çıkar.
Belirti olarak öksürme ve ıkınma sırasında ağrı artışı (Valsalva testi), başın tepesinden aşağı doğru basmakla boyunda ağrı oluşması (kompresyon testi) bu ağrının baş yukarı doğru çene tutularak kaldırılmasında azalması (distraksiyon testi) tipiktir.
Fıtığın şiddetine göre refleksler kaybolabilir uyuşukluklar belirgin adale güçleri azalmış veya kol çevresi zayıflamış olabilir. Erken tanı sonucu başlanacak tedavi ile  çok kez ameliyata gerek kalmadan başarılı sonuçlar alınabilmektedir


Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © boyunagrisi.com Tasarım : bayburt.net