Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
04 Kasım 2011 - 06:43

ROMATİZMALARA BAĞLI BOYUN AĞRILARI Romatoid artrit ve benzeri iltihaplı eklem romatizmalarında nadiren boyun omurlarının üst kısımları tutulabilir. Bu gelişme çok sıkıntılı olabilir hatta yaşamsal sorunlara dahi yol açabilir

Böyle bir şüphede boyunun stabilize edilmesi yanlış hareketlerden mutlaka kaçınılması gerekir. Boyun omurlarında ciddi şekil değişikliklerine yol açabilen bu durumlarda hastalığın ilaç tedavisi yanıra uzun süre korse ile boynun tesbit edilmesi daha sonra kontrollü hareketlere ve sınırlı egzersizlere izin verilmesi gerekir.  Bambu hastalığı (ankilozan spondilit) olarak da isimlendirilen bu hastalıkta boyun tutulması kalıcı sakatlıklara yol açabilmektedir.  Boyundan kola yayılan ağrıyla birlikte olması daha nadirdir.

Omuz ağrısı yapan nedenler boyuna yayılabilirler. Zira aynı şekilde boyun ağrısı da omuza yayılabilmektedir. Ağrının omuzdan kaynaklandığı şüphelenilen vakalarda omuzlara yönelik değerlendirmeler yapılması gerekmektedir.

Boyun ağrılarının kollarda ağrı ellerde uyuşma şeklinde belirtilerine sıkça rastlanılabilir. Bu yüzden boyunda hafif sorunlar olmasına rağmen bundan bağımsız olarak  birlikte el bileği kanalında bir sıkışma sendromu olması “Bilek Kanalı Sendromları = Karpal Tünel Sendromu“ söz konusu olabilir. Diğer adalesel nedenli yansıyan ağrılar içinde “Miyofasiyal ağrı sendromları = MAS“ ve “Levator Skapula Sendromu“ boyun ağrısı nedeni olabilir. MAS bulguları boyunda ve daha ziyade sırt bölgesinde aşırı duyarlı noktalar olmasıdır.  Bu durumlarda çok şiddetli yerel ağrılar ve hareket kısıtlılıkları olabilir. Sorunlu bölgeye lokal enjeksiyon, soğutucu spray kullanılması, daha sonraki durumlarda egzersizler, fizik tedavi uygulamaları yapılmalıdır. Boyundaki sinir sıkışmalarında tam kürek kemiğinde spazm ile beraber seyreden ağrılar olabilmektedir. Postüral ve emosyonel nedenler söz konusu ise buna yönelik tedavilerin tercih edilmesi gerekmektedir.


Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © boyunagrisi.com Tasarım : bayburt.net