Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
04 Kasım 2011 - 06:42

Kola doğru yayılan sinirlerin oluşturduğu sinir demetleri, köprücük altı atar ve toplar damarları göğüs kafesinden çıktığı olukta çeşitli nedenlerle sıkışmalarla karşı karşıya kalabilir. Köprücük kemiği,7.boyun omurgası yan çıkıntısı,1 kaburga, skalenus antikus isimli bir kastan kaynaklanan bu sorunlara “Torasik çıkış sendromu“ adı verilir.

TORASİK ÇIKIŞ SENDROMU “Göğüs kafesinden çıkan adale ve sinirlerin sıkışması“

Boyun ve kol ağrısı, kolda uyuşma
ve hareket kusurları TÇS'de en sık rastlanan bulgulardır. Daha nadir olarak bölgedeki atardamarın yukarıda sayılan yapılar arasında sıkışması sonucu kollarda erken yorulma, soğukluk ve uyuşmalar ortaya çıkarken toplardamarın baskı altında kalması halinde bu kez ağrı kolda şişme ve kolda morarma şeklinde renk değişikliği ortaya çıkabilecektir. Kollarda yorulma özellikle ellerin yukarıda olduğu çalışmalar sırasında çok belirgindir ve hasta böyle bir çalışma düzenini hiçbir şekilde gerçekleştiremez.

Kostoklavikuler sendrom : Damar ve sinir demetinin bu kez 1 kaburga ile köprücük kemiği arasında sıkışması nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Kolların aşırı kullananılması, bazı travmalar ve postüral bozukluklar bu tabloya neden olabilir. Omuzlar arkaya ve aşağı doğru sert bir şekilde çekilmesi (abartılı askeri duruş pozisyonu ) ile ağrılar artabilir. Bu durumun tanı koymak amacıyla doktor tarafından yaptırılması halinde ağrı artışı oldukça tipiktir. Bu hastalıkta sebebe yönelik koruma önlemleri, egzersizler ve fizik tedavi uygulamaları önerilmektedir.

Pektoralis minör sendromu:
Kürek kemiği ile 3.,4.ve 5. kaburgalar arasında damar sinir paketinin sıkışması sonucu ortaya çıkar. Genellikle geceleri kollarını başının üzerine kaldırarak uyuyan kişilerde görülür. Hastalığı ortaya çıkaran testte kol yana açılmış durumda iken yandan  başının üzerine doğru kaldırılıp arkaya doğru çekildiğinde ağrının fazlalaştığı görülür. Şüphesiz uyuma şekli değiştirilmeli, postür  düzeltilmeli, uygun egzersizler gösterilmeli ve gerekli olan fizik tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır.

Skalenus antikus sendromu : 
Yukarıda sözü geçen damar ve sinir paketi ön ve arka skalen kasların olduğu yerden geçerler. Postür bozuklukları, mesleki hatalar, emosyonel stres gibi durumlarbu kasları aşırı gererek damar-sinir paketini sıkıştırması sonucu hastalık ortaya çıkabilir. Ağrı künt nitelikte olup tam olarak yeri tarif edilemez. Gece sabaha doğru hastayı uyandırabilir. Uzun süre oturarak dikiş, örgü gibi işler yapan orta yaş kadınlarda daha sıklıkla ortaya çıkar. 
 Adson testi pozitif olabilir. Bazen boyun omurlarındaki yıpranmalar veya kireçlenmelerde sinir köklerinde tahrişe bağlı olarak skalen kaslarda ikincil olarak spazmların olması da hastalığı başlatabilir.

Servikal  kaburga :
7.omurganın yan çıkıntısının normalden uzun olması 1. kaburga kemiği ile aralarında fibröz nitelikte sıkıştırıcı bir bandın varlığı bu hastalığı başlatabilir. Tanıda “Ters Adson Testi“ kullanılabilir. Bu testte, baş kol ağrısının olduğu tarafa çevrilerek kol yine arka ve geriye doğru çektirilerek nabzın kontrol edildiği bir testtir. 
Tedavide postür egzersizleri ve omuz kavşağı  ve boyun adalelerini güçlendirecek hareketlerin verilmesi söz konusudur. Fizik tedavi ve bazı ilaçlar tedavide başvurulacak seçeneklerdir. Bunlar enflamasyon giderici ve adale gevşetici nitelikte ilaçlardır.

Torasik çıkış hastalığında TANI YÖNTEMLERİ
Tüm hastalıkların tanı yöntemlerinde olduğu gibi hastalardaki belirtilerin ayrıntılı bir soruşturması yapılmalıdır. Bu hastalıkta sinirlerin sıkışması %90 oranda iken damarların sıkışması ihtimali %10 oranındadır. O yüzden önce sinirlere ait tetkikler ile başlanılır. Teşhis koyma arayışları sonuçsuz kaldığında damarlara yönelik değerlendirmelere başvurulabilir. Damarsal kaynaklı TOS’dan şüphe edilen durumlarda yapılacak şu basit damar testi ayrıntılı damar tetkiklerine karar verilirken önemli katkılar sunabilir.
Omuzlar ve dirsekler 90 derece bükük durumda iken 3 dakika süre ile ellerini hiç durmadan açıp kapatması istenir. Damarların sıkışmasına bağlı bir durumda kollara giden kan akışının azalması sonucu kaslarda erkenden yorulma ve güç kaybı olur. Bu nedenle testi yarıda bırakmak zorunda kalanlarda damarsal nedenli TÇS vardır diyebiliriz.
Daha ileri tetkik için atar ve toplar damarların radyolojik incelemelerinin yapılması planlanır. Bilgisayarlı tomografi ile sıkışıklığa neden olan bantın varlığı gösterilebilir. Manyetik rezonans (Emar) yumuşak dokuları daha iyi göstererek tanıya yardımcı olabilir. Kollarda uyuşukluğun hakim olduğu durumlarda kas ve sinirleri elektrosu olarak isimlendirilen EMG (elektromiyografi) incelemesi yapılmalıdır.

Torasik çıkış hastalığında TEDAVİ
Özellikle hastalığa yol açacak nedenler saptanabiliyorsa bunların ortadan kaldırılması önem taşımaktadır.
Omuzları aşağı bastıran veya tam tersine devamlı yukarda tutan mesleki çalışmalardan uzaklaşmak şarttır. Vücutta yanlış postüre yol açan neden kilo ise bunun azaltılması gerekir. Aynı şekilde büyük veya aşağı sarkık göğüsler TOS nedeni olduğu saptanmışsa takviyeli sutyenler önerilir hatta estetik bir operasyon bile tavsiye edilebilir. Postürü düzeltmek için yoğunluğu giderek artırılan omuz kavşağı ve boyuna yönelik egzersiz programları ve fizik tedavi uygulamaları bazı durumlarda lokal enjeksiyonlar önerilebilir.
Kaplıca, güneş ve özellikle yüzme TOS vakalarında olumlu sonuçlara yol açabilmektedir. Operasyon en az başvurulan bir yöntem olarak giderek uygulanabilirliği azalmaktadır. Boyun ağrılarına yol açan nedenler arasında fibromiyalji önemli bir yer tutar. Ağrının yanı sıra diğer belirtilerin hekimler tarafından genellikle gözden kaçması nedeniyle fibromiyalji çok kolay gözden kaçar. Tepeden tırnağa ağrıları nedeniyle doktora başvuran fakat bu arada boyun ağrıları ön planda olduğu için boyun fıtığı tanısı alan ve gereksiz yere operasyon yapılan hastalar vardır. Ameliyat olduğu halde boyun sorunları bir türlü geçmeyen bu hastaların psikolojik yapısını anlatmak oldukça zordur.

Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © boyunagrisi.com Tasarım : bayburt.net