Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
04 Kasım 2011 - 06:41

Araç içi otomobil kazalarında önden çarpıldığında, boyunda kamçı darbesi olarak isimlendirilen bir sorun ortaya çıkar. Çarpan kişilerin önce başı öne, daha sonra ise tam tersine arkaya doğru hızla kamçı gibi sallanır. Eğer arabaya arkadan başka biri çarparsa bu kez tam tersi durum ortaya çıkar.

Trafik kazaları

İlkine, hiperfleksiyon ikincisine ise hiperekstansiyon travması adı verilir. Başın 2 farklı yönde hareketi sırasında boyuna aşırı yük biner. İlk birkaç saatte olayın sıcaklığıyla yeterince anlaşılmayan sorun, boyun sertliği ve ağrı ile giderek tırmanmaya başlar. Bir ila iki günde inanılmaz derecede artar. Birkaç ay şiddeti giderek azalarak devam eder. Zamanında doğru bir şekilde tedavi edilmezse boyunda kalıcı önemli izler bırakabilir.

SPOR TRAVMALARI

Sportif faaliyetler sırasında çok kez boyuna isabet eden yaralanmalarla karşılaşılır. Bunların bir kısmı daha hafif atlatılırken bir kısmı uzun yıllar devam edecek sorunları beraberinde taşır. Sığ sulara atlama sırasında boyunda ters dönme sonucu bazı kişilerde kol ve bacaklarda felçlere varan ciddi olaylar olabileceği gibi boyunun aşırı bükülmesi sonucu değişik derecelerde farklı  tablolar ortaya çıkabilir. Futbol başta olmak üzere özellikle rakiple yapılan spor türlerinde boyun  omurlarında bazı zedelenmeler olabilir. 

İŞ KAZALARI

İş kazalarında boyunun olaya katılması halinde geçici veya kalıcı boyun ağrılarına yol açabilecek çeşitli sorunlar ortaya çıkabilecektir. Bazı meslek grupları daima travma riski altındadır. O iş kollarında koruyucu önlemlerin alınması ve çalışanların bu konuda eğitimi şarttır. Çalışma sırasında kask takılması, tehlikeli ve dengesiz ağır cisimlerin yanına yaklaşmaktan kaçınılması, eğer iş makinaları kullanılıyorsa boyunun doğal konumunun muhafaza edilmesi uygun olacaktır. Bu durumda olan hastalara tedavi yaklaşımı trafik kazalarından pek farklı değildir.


Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © boyunagrisi.com Tasarım : bayburt.net