Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
04 Kasım 2011 - 06:43

Yanlış duruşa bağlı sorunlarımız aslında o denli fazla olduğu halde insanlar bunun önemini bir türlü anlayamamışlardır.

YANLIŞ DURUŞA (Postür) BAĞLI BOYUN AĞRILARI
Çoğumuz ; karın ve bel kaslarımızın zayıflığı nedeniyle özellikle ayakta dururken veya otururken kendimizi olduğu gibi gevşek bırakmamız sonucu kötü bir duruş sergileriz.  Bu kötü duruşun göstergesi olarak beldeki  kavisi artmış, karnımızı öne doğru çıkmış ,omuzlar aşağıya çökmüştür.
Bunun  sonucu sırtımızda giderek artan bir “kamburluk“ gelişir. Başlangıçta istediğimizde düzeltebileceğimiz bu kamburluk uzun yıllar sonucu artık eski haline  dönemeyen kalıcı bir şekle dönüşür. Bu nedenle postürümüzü doğru tutmaya daha gençlik yıllarında başlamamız gerekmektedir. Ders çalışırken masaya aşırı derece eğilen, bu sırada boynunu ideal konumda tutmayı beceremeyen gençler geleceğin boyun ağrılı hastalarından olmaya adaydırlar.

Belki gözlerindeki görme eksikliği.belki ergonomik olmayan sıra,masa veya sandalyeleri nedeniyle bu sorunla karşı karşıya olanların mutlaka önceden fark edilmeleri gerekmektedir. Anne ,babalar ve öğretmenlere  burada  önemli görevler düşmektedir. Sorun olup olmadığının anlaşılması için “Düz Duvar Testi” dediğimiz bir değerlendirme yapılması gerekmektedir. Buna göre topuklar duvardan birkaç santim uzakta iken sırtı bir duvara yapıştırarak durulmasını istediğimizde omuz ve kalçalar duvara değmeli başın arkası duvara yakın olmalıdır. Bunun becerilmemesi halinde kişinin kendini duvara doğru dayamış gibi omuzlar yukarıda ve geride eskilerin dediği gibi “baston yutmuş gibi “yürümeye çalışması istenir.  

Başın öne doğru eğilmesi halinde vücut ağırlık merkezinden kayar ve boyun giderek buna uyum göstermek için adalelerinde kasılma ortaya çıkar. Omuzlardaki çökme belin  aşırı geriye bükülmesi karının öne doğru çıkarılması ile yanlış da olsa yeni bir denge kurulmaya çalışılır. Bu kısır döngünün doğru duruş çabaları ve egzersiz başta olmak üzere çeşitli tedavi seçenekleri ile kırılması çözüme doğru bizi yaklaştırabilecektir


Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © boyunagrisi.com Tasarım : bayburt.net