Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
04 Kasım 2011 - 08:00

Ağrıyla başvuran hastaların özgeçmişlerinin sorgulanması mevcut hastalığın daha iyi tanımlanması için oldukça önem taşır.

BOYUN AĞRILI HASTALARIN ÖZGEÇMİŞİNİN SORGULANMASI

Bu amaçla daha önce geçirilmiş kaza veya düşmelerin tanımlanması gerekir. Geçirilen kazanın araç içi veya araç dışı trafik kazası olup olmadığı veya düşmenin ağaçtan, merdivenden veya herhangi başka bir yerden olup olmadığı, kazanın bir iş kazası veya ev kazası olup olmadığı sorulmalıdır.
Yaralanmanın spor yaralanması, ateşli veya kesici silahlarla yaralanma hatta terör, kapkaç veya bir kavgadan sonra ortaya çıkıp çıkmadığı boyunda meydana gelen sorunun daha iyi anlaşılması için bütün ayrıntılarıyla  sorgulanmalıdır.
Geçirilen kazanın tarihi bu kazanın kişinin geçmiş yaşantısını etkileme derecesi  sorgulanmalıdır. Bu nedenle hastanede yatma mecburiyeti, orada koma, yoğun bakım veya acilde müdahale olup olmadığı yine bilinmelidir. Yine kaza sonrası evde yatma zorunluluğu, iş gücü kaybı olup olmadığı ve geçirilmiş bu kazanın hastayı halen etkileyip etkilemediği yine yapılacak hasta sohbetlerinde gündeme gelmelidir.

Hastanın sorgulanması   (ANAMNEZ)
Boyun ağrıları ile başvuran kişilerde diğer tüm muayenelerde olduğu gibi ayrıntılı bir sorgulama yapılması şarttır. Burada önce bugünkü ağrının sebebi, başlama yeri, yayılması, şiddeti, süresi, gece gündüz ve mevsimlerle ilişkisi, ağrıya eşlik eden diğer şikayetler gibi her detay mutlaka ortaya konulmalıdır. Burada her hastaya ağrısı ile ilgili en az aşağıdaki 14  soru sorulmalıdır. Bunlar;
1-  Ağrı gerçekten var mıdır ?
2-  Ağrıyı başlatan neden
3-  Ağrının yeri
4-  Ağrının yayılması
5-  Ağrının süresi
6-  Ağrının şiddeti
7-  Ağrının niteliği
8-  Ağrının istirahat veya hareketle ilgisi
9-  Hava şartları ile bağlantısı
10-Ağrıyı artıran ve azaltan nedenler
11-Ağrının zamansal ilişkisi (gece-gündüz-mevsim)
12-Ağrıya eşlik eden bulgular
13-Ağrının GYA(günlük Yaşam Aktivteleri) üzerine etkileri
14-Ağrının kaynaklandığı doku


Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © boyunagrisi.com Tasarım : bayburt.net