Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
04 Kasım 2011 - 07:59

Sorunlarını doktora anlatmak ve buna çare bulmak için gelen tüm hastaların hekim tarafından sabırla dinlenmesi gerekmektedir.

Ağrı veya diğer tüm şikayetlerin sorgulanması, öz ve soy geçmişin bununla olabilecek bağlantılarının ortaya konulması gerekmektedir. Ağrının nasıl başladığı ne ile arttığı ve ne ile rahatladığı gece gündüz ilişkisi, mevsimler ve günlük yaşam ile ilgili tüm ayrıntılar açığa çıkarılmalıdır.  
Daha sonra detaylı bir muayeneye geçilir. Omurgayı önce gözle kontrol eden, sonra elle muayene eden doktor boyun hareketlerini açı ölçer yardımıyla kontrol eder. Adalelerin gücünü, sinirsel duyuyu, refleksleri sistemli bir şekilde gözden geçirir. Bu hastalıkla belirtileri benzer olabilen diğer hastalıkların gözden geçirildiği bir "ayırıcı tanı" sıralaması yapıldıktan sonra en uygun tanı yöntemine karar verilir. 
Bu arayışa “Tanı Algoritma’sı“denir. Algoritme uygun olarak direkt röntgen grafileri,  EMG,  bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans (MRI) incelemesinden hangisinin gerektiğine karar vermek doğrusu ustalık işidir. 

ALGORİTMA

Şüphesiz yapılan bu tetkiklerin hastadan alınan soruşturma ipuçları ve muayene bulguları ile örtüşmesi gerekir. Yoksa hastayı dinlemeden ve muayene etmeden sadece tetkiklere bakarak tanıya varmak yanlış bir yöntemdir. Burada amaç hastanın filmini veya tahlil raporlarını değil onun hastalığını tedavi etmektir. Burada tanıya varmada izlenecek yolların bilimsel akışının oluşturulduğu düzene "TANI ALGORİTİMA "sı adı verilir. O halde aldığı sonuçla tanısının kesinleştiren doktorun bu kez nasıl bir tedavi yöntemi seçeceğine karar vermesi gerekir. Buna da “TEDAVİ ALGORİTMA”sı  adı verilir. Tedavi yöntmlerinden hangisinin daha önceden yapılması gerektiği, bunlardan hangilerinin birlikte yapılacağı konusu yine hekimliğin ustalık gösterilerinden birisini oluşturur. Tanıda atılacak adımları şöyle sıralayabiliriz.


Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © boyunagrisi.com Tasarım : bayburt.net