Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
04 Kasım 2010 - 04:58

Boyun omurgası 7 adet omurdan ibaret olup özellik itibariyle diğer omurlardan bazı farklılıklar göstermektedir.

 Birinci ve ikinci omurların  şekilleri diğer omurlardan oldukça farklıdır. Omurgamızda  biri boyunda biri belde olmak üzere 2 adet içe doğru ,ayrıca biri sırtta diğeri sağrı bölgesinde olmak üzere 2 adette dışa doğru tümsekliği mevcuttur. 

Omurgaların ön yükseklikleri arka yükseklikten az olduğu için  omurgada , boyuna has arkaya doğru bir eğim söz konusudur.Boyun bölgesinin etrafında çeşitli bağlar    yardımıyla omurga dengede tutulur.

Omurganın arkasından boyundan başlamak kaydıyla aşağı doğru uzanan omurilik kanalı bulunmaktadır. Omuriliğin bu seviyesine isabet edecek kazalarda hayatta kalma ihtimali zayıftır. Yaşam sürse bile omurilikte olacak kesilmelerde kolların ve bacakların hareket etmemesiyle seyreden ciddi felçler ortaya çıkabilir. 

Diğer omurlardan farklı olarak  omurganın yan çıkıntıları içinden kafaya doğru damarlar uzanmaktadır. Küçük bir alanı kaplamasına rağmen boyun bölgesinde 32 adet kas bulunmaktadır. Bu sayede kafamızla boynumuz üzerinde istediğimiz birçok hareketi yapabiliriz.Bu kasların kasılıp gevşeme yeteneklerinde çeşitli nedenlerle ortaya çıkan bozukluklarda ya boyunda veya yakın çevresi olan baş ve kollara doğru yayılan ağrılar ortaya çıkmaktadır.

Omurgalar arasında , yastıkçık fonksiyonunu kıkırdak yapısında olan diskler üstlenmiştir. 1.omur ile 2.si arasında disk yoktur. Diskler omurlar üzerine binen yükleri tıpkı arabalardaki amortisörler gibi dengeli biçimde alttaki omurlara dağıtır. Disklerin ortasında jel kıvamında bir çekirdek tabakası vardır. Hareketli olan bu çekirdek bazı durumlarda bulunduğu yerden fıtıklaşarak dışarı taşar ve önemli sorunlara yol açan boyun fıtıklarınıoluşturur.


Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © boyunagrisi.com Tasarım : bayburt.net