Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
04 Kasım 2011 - 08:43

Görüntüleme,laboratuar ve EMG gibi yöntemler hastanın boynunda bir fıtık olduğunu gösterse bile ameliyat kararından önce konservatif çözümler aranmalıdır.

BOYUN AĞRILARINDA CERRAHİ TEDAVİ

Boyunda fıtığı olan kişilerde; ilaç, fizik tedavi, korse, günlük yaşam önerileri, egzersizler, boyun okulları ilk aşamada izlenecek tedavi yöntemleridir. Burada dikkatle izlenmesi gereken hastadaki nörolojik bulgulardır. Bunlar bizi ameliyata karar vermeye doğru yönlendiren gelişmeler olabilir.
Boyun ağrılarında, tüm tedavi seçenekleri tüketildiğinde ameliyat yapılması gündeme gelmektedir. Şüphesiz operasyona erken gitmek ne kadar sakıncalı ise, geç kalmak da bir o kadar sorun çıkarabilir. Geç kalmamak için hastaların bilinçli olması ve doktor kontrolünden çıkmamaları gerekmektedir. Ameliyat kararı; kuşkusuz boyun ağrısının nedeninin boyun omurgaları arasında konservatif tedaviye dirençli bir fıtık olması halinde alınacaktır.
Doktorun hastayı iyice dinlemesi, önce gözle sonra elle dikkatlice muayene etmesi ve ortaya çıkan bulgular doğrultusunda yardımcı muayene yöntemlerine başvurması gerekecektir. Eğer boyun fıtığı kola yayılan sinir köklerine bası yapıyorsa ağrılar boyundan kola yayılma eğilimi taşırlar. Bu sırada kollarda kuvvet kaybı hatta daha ileride kol kaslarında erimeler olabilir. Refleks çekici ile yaptığımız muayenelerde de bazı kayıpların olması hastaları ameliyata yaklaştıran durumlardır.
Dikkat ederseniz yine de kesin ameliyat olmak gerekir demekten kaçınmaktayız. Bu bulgulardan özellikle kuvvet kaybı ve kas erimesi dikkatle izlenmeli 3 hafta içerisinde ilerleme eğilimi fark edildiğinde ameliyat kararı alınmalıdır.
Çekilen emarlarda fıtığın çok büyük olması ve aşağı doğru uzaması durumunda bu karar daha erken alınabilmektedir. Konservatif tedavi seçenekleri ile bu patolojik nörolojik bulgular bile düzelebileceği için ameliyat son çare olarak görülmelidir. Ameliyat kararı alınırken başta fibromiyalji olmak üzere torasik çıkış sendromları mutlaka dışlanmalıdır.
Ameliyat boyunun ön ve yanından girilerek yapılmaktadır. Operasyonda çalışılan bölge son derece yaşamsal bir bölge olduğundan özel mikroskop başta olmak üzere modern gereçlerin olduğu yerlerde yapılmalıdır. Ameliyat sonrası hastanın rehabilitasyon programlarına gereksinimi olmaktadır. Bu yüzden fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanının takibi altında yapılacak egzersizler ve korunma önerilerine daima ihtiyaç vardır.


Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © boyunagrisi.com Tasarım : bayburt.net