Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
04 Kasım 2011 - 08:45

Boyun ağrılarının akut dönemlerinde boyun korsesi kullanılması tavsiye edilmektedir.

BOYUN  KORSESİ   KULLANILMASI

Özellikle travmatik nedenli boyun ağrılarında boyun korsesinin hemen o anda takılması ve en az 2 hafta süre ile kullanılması gerekmektedir. Hatta o an korse bulunmaz ise korseye benzer bir şeylerin oluşturulması dahi gerekebilir. Travmanın ağırlığına göre  korse kullanma süresi 3 hatta 4 haftaya kadar uzatılabilir.
Korsenin şekli yine travmanın derecesine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Çenelikli ve boyunun tüm hareketlerini kısıtlayan büyük korselerden çeneliksiz nispeten daha küçük  korselere kadar çeşitli tip ve boyutlarda boyun korseleri bu amaçla kullanılabilmektedir. 
Akut dönem geçtikten sonra korse gece çıkarılıp gündüz takılacağı döneme geçilir. Gece korse çıkarıldığında boyunu koruyacak önlemlerin alınması gerekir. Korse hem istenmeyen boyun hareketlerini kısıtlamakta hem de kafanın ağırlığını hassas konumda bulunan boyun omurları üzerine binmesini engelleme gibi bir yarar sağlamaktadır.
      Böylece  korse sayesinde  kafanın bu ağırlığı omuz ve sırta yayılabilmektedir. Akut dönem geçtikten sonra korse gece çıkarılıp gündüz takılacağı döneme geçilir.
Gece korse çıkarıldığında boyunu koruyacak önlemlerin alınması gerekir. Yastık, yatak düzenlemeleri unutulmamalıdır. Daha sonra korse çıkarılması süreci başlar. Bu süreçte korse birden bir terk edilmez. 
Bir gün takılıp diğer gün çıkarılmak suretiyle korse yaklaşık 10-15 günde bırakılmalıdır. Elbette bu süre içerisinde çok ağrılı dönemlerde korse çıkarılma günü olsa bile yine korse takılabilir. Ayrıca seyahat, işi veya uğraşı gereği ağrı oluşturabilecek bir duruş konumunda  kalmak mecburiyeti varsa korseyi bu durumlarda bir süre daha kullanması uygun olacaktır.


Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © boyunagrisi.com Tasarım : bayburt.net