Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
04 Kasım 2011 - 08:44

Boyun ağrısı,bel ağrısı, fibromiyalji, osteoporoz gibi hastalıkları olanların eğitildikleri hasta okulları son yılların önemli tedavi yaklaşımıdır. Burada toplu olarak yapılan eğitim çalışmalarının bireysel uygulamalardan daha fazla yararları olduğu çeşitli bilimsel araştırmalarla ispatlanmıştır.

 BOYUN AĞRILI HASTALAR İÇİN “ BOYUN OKULU

Hastaların interaktif bir şekilde hastalıklarını ve onunla mücadele yöntemlerini öğrendiği bu öğretim sistemine HASTA OKULLARI çalışmaları adı verilir.
Boyun okullarına kimler katılmalıdır ?
• Halen günlük yaşamında bazı sorunlara yol açabilecek boyun ağrısı olanlar
• Boyun ağrısı olmasa da ileride ağrılara yol açacak riskli meslek grupları içerisinde olanlar
• Geçmişte boyun ağrısına yol açabilecek bir düşme veya kaza geçirmiş olanlar

Boyun okulu 5 derslik bir uygulamadır. Haftada 1 defa yapıldığı taktirde beş hafta kadar sürmektedir. Bu şekilde uzun sürmesinin aslında avantajları vardır. 5 hafta kadar aynı konu ile hasta meşgul edilerek konu güncel tutulur ve ona bazı alışkanlıklar kazandırılabilinir.
Hasta okullarının en önemli katkısı interaktif yani kişilerin kendilerinin de eğitim sürecine aktif olarak katılmalarıdır. Derse giren diğer kişilerin konu ile ilgisi, sordukları sorular, ağrıları kabul edişleri veya buldukları kişisel çözümler derslerde öğrenilenlerin ciddi derecede pekişmesini sağlayacaktır.    
                                                
Zamanın dar olduğu bazı durumlarda ders saati 2 haftaya kadar indirilebilmektedir. İlk ders saati teorik öğretiler olup diğer saatte ise pratik öğretiler yer almaktadır.
Bu derslerde öğretilenleri şöyle sıralayabiliriz.
1. DERS : Boyun ağrısı sıklığı, hastalığa yol açan nedenler,
hastalığın belirtileri, tanı yöntemleri
2. DERS : Boyun bölgesinin anatomisi (omurgamızı tanıyalım- adaleler- eklemler- çevre dokular) Boyun ağrılarını tedavi yöntemleri
3. DERS : Günlük yaşamda boynumuzu nasıl kullanmalıyız. Boyun ağrılarından kurtulmanın yolları
4. DERS : Boyun ağrılarında ve önlenmesinde egzersiz yöntemleri
5. DERS : Anlatılanların özet olarak tekrar verilmesi ve tüm katılanların önünde            sembolik bir sınav yapılması ve katılanları yüreklendirecek konuşmalarla beraber onlara“ Katılım Belgesi” verilmesi

Bu hasta okullarına katılanların daha sonra öğrendiklerini uygulayıp uygulamadıklarını kontrol etmek amacıyla tekrarlama kursları yapılması yararlı olacaktır. Ayrıca aynı sorunu taşıyanların grup psikolojisi içerisinde kaynaşmaları sağlanacaktır. Böylece hastalıkla mücadele etmede ortak grup davranışlarının da tedavi başarısını artırmada katkısı olacaktır.
Her okul grubunun sayısının ortalama 10-12 kişi kadar olması ideal sayıdır. Bu sayının 20’yi geçmesi grup davranışlarını önlemekte interaktif yani katılımlı olma olgusunu engellemektedir. Tıpkı bel ağrılı kişilere bel okulunda öğretmeye çalıştığımız gibi daima "aklım boynumda" ilkesinin öğretilmesi temel hedef olmalıdır. Boyun okullarında tüm öğretiler işte bu esas üzerine kurulmalıdır.


Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © boyunagrisi.com Tasarım : bayburt.net