Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
04 Kasım 2011 - 08:44

Boyun ağrılarında yapılan fizik tedavilerde kullanılan yöntemleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

FİZİK  TEDAVİ

1- Ağrı kesici akımlar (Tens )
2- Doku dolaşımı ve beslenmesini artıran akımlar          
3- Mikromasaj yapan akımlar  (interferens vakum) 
4- Ultrasonik ses dalgalarıyla yapılan tedaviler
5- Omurga aralıklarını açan çekme (traksiyon)
6- Biofeedback
7- Yüzeyel  sıcak uygulamaları (infraruj-hot pack)
8- Magnetik alan uygulamalar

Yüzeyel ısı tedavisi

Boyun ağrılarında ilaç kadar etkili olan bir diğer yöntem de fizik tedavidir. Fizik uygulamaların amacı ağrıyı gidermek, kasılmış adaleleri gevşetmek, kısıtlanmış boyun hareketlerinin yeniden  yapılabilmesini sağlamaktır. Bozulmuş bir diskin veya boyun omurları arasındaki eklemlerin beslenmesini sağlamak amacıyla sorunlu bölgeye  yüzeyel veya derinlere kadar inebilen ısılar tatbik edilir. Basit  yüzeyel ısı tedavileri , evde sıcak havlu veya termoforlar kullanılarak yapılabilir. 
Fakat bunun daha kontrollü ve vücudun sorunlu olan derin bölgelerine kadar inebilen türevlerini  klinik ortamda yapılacak fizik tedavi yöntemleri olarak  tercih etmek daha uygun bir seçenektir. 
Ağrılı yüzeyel dokuları ısıtmak için infraruj  ışınları, daha derindeki omurlara, disklere ve omurganın çeşitli bağlarına kadar etkisi uzanabilen ultrason ve radar kullanılabilir. Bu uygulamaların etki mekanizması sadece ısı özelliğinden ibaret olmayıp  ısı dışında bazı biyolojik etkilerinde rolü olduğunu belirtmek gerekir.

 
Elektroterapi  


Çeşitli  elektrik akımları kullanılarak yapılan tedavi şeklidir. Son yıllarda en çok tercih edilen şekli  TENS akımlarıdır. Bir yandan masaj etkisi uyandırmak için uygulandığı yerde vakum yapıp bırakan diğer yandan elektrik akımları vererek kombine etkiyi hedefleyen “ İnterferens vakum “ uygulamaları da boyun ağrılarında kullanılan seçeneklerdendir.
 
İnfraruj uygulamaları 

Çok uzun yıllardan beri sıcak uygulamaları her türlü ağrılı durumda ilk akla gelen seçenektir.  Kuşkusuz sıcağın uygulanmayacağı çok sayıda ağrılı durumların da olduğu gözden uzak  tutulmamalıdır.  Bu yüzden her ağrıda mutlaka sıcak tatbik edilmemesi gerektiği bilinmelidir.
Özellikle ağrılı bölgede renk ve ısı değişikliği olması, ağrının nedeninin akut bir travma olması veya ağrının iltihaplı bir romatizmaya bağlı olarak meydana gelmesi halinde sıcak uygulanmaktan vazgeçilmelidir.Tansiyon yüksekliği ve kalp hastalığı olanların bu gibi sıcak uygulamalarda dikkat etmesi veya durum ciddi ise hiç bu tedavilere yönlendirilmemeleri gerekir.

Traksiyon 

Sıkışmış disklerin ve içinden sinir köklerin geçtiği  küçük kemik kanallarının rahatlaması amacıyla tercih edilen bir yöntemdir. Aynı zamanda kasılmış gergin adalelerin gevşetilmesine, boyun bölgesinin hareketlerinin sabit bir konumda dinlendirilmesine de fırsat verir. Şüphesiz boyuna bir çekme korsesi takarak yatarak veya oturarak yapılan bu yöntemde  hassas ayarlı elektronik çalışma esaslarına uygun cihazlar kullanılmaktadır. Boyun oturularak çekiliyorsa sadece direkt olarak yukarı değil hafifçe  öne eğilerek çekim yapılmalıdır.

Yaklaşık 20 -30 dakika kadar süren bu çekim sırasında  boyunun kabul edeceği boyutta bir çekme kuvveti uygulanmaktadır.  Daha iyisi boyunun yatırılarak çekilmesidir. Elbette bu çekim sırasında çekme ve bırakma sürerli ve kuvvetleri ideal şartlarda hastaya sorularak ayarlanmalıdır.
Bazı durumlarda boyun traksiyonu evde yapılabilir. Boyuna takılan bir korse, yukarıya monte edilmiş bir makara tertibatı ve bundan aşağı sarkıtılmış bir ipin ucuna takılan ağırlıktan ibaret bir düzenekle yapılan bu traksiyonda yine doktor izni mutlaka şarttır.

 

Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © boyunagrisi.com Tasarım : bayburt.net