Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
04 Kasım 2011 - 08:42

Boyun ağrısı olanlara ağrı kesiciler, enflamasyon gidericiler(NSAİ) ve bazı kas gevşeticilerden hangisinin gerekeceğine karar verme işi doğal olarak hekime aittir. Genellikle bu ilaçlardan birkaçı beraber kullanılabilir.

BOYUN  AĞRILARINDA  İLAÇ  TEDAVİSİ

1- Ağrı kesici ilaçlar
2- Antiromatizmal ilaçlar
3- Adale gevşetici ilaçlar
4- Vitaminler
5- Kortizon
6- Kireçlenme önleyiciler   

İLAÇLARIN KULLANILMA ŞEKLİ
a) Tablet formu
b) Enjeksiyon formu (kalçadan-damardan-lokal eklem içine )
c) Fitil şeklinde
d) Merhem

Fakat 2 farklı ağrı kesici veya romatizmal bulguları giderici (NSAİ) ilaç beraberce kullanılmamalıdır. Kuşkusuz bu ilaçların olası yan tesirlerini hesaba katmak gerekir.
Doktorun bu konuda hastalarını uyarması ve gerekli önlemleri alması gerekir. Basit gibi görülen ve bazı hastaların neredeyse birbirlerine ikram bile ettikleri bu gibi ilaçların yan etkileri o kadar önemli boyutlara ulaşabilir ki yaşamı dahi tehdit edebilirler. Bazı olgularda omurlar arası diskleri takviye etmek veya adalelerdeki hassas  “ Tetik Noktalar " daki spazm ve ağrı gibi aktiviteleri azaltmak için  lokal enjeksiyonlar tercih edilebilir. 

 Bu amaçla ağrı azaltıcı nitelikte veya daha da kuvvetli olarak lokal bir ağrıyı  tamamen bloke eden ilaçlar  kullanılır. Bu gibi enjeksiyonların oldukça hassas olan boyun ve çevresindeki dokulara uzman doktorlar tarafından yapılması gerekir. Omurgalar arasındaki disklerin lokal beslenmesini artırarak yıpranmış diskleri beslemek ve bunun sonucu ortaya çıkan ağrıları ortadan kaldırmak  amacı ile yapılacak  lokal enjeksiyonlar ise haftada 2 defa olmak şartıyla 10-15 defa tekrarlanabilir. Bu uygulamalarda mikropsuz çalışmaya özne gösterilmeli, enjeksiyon sonrası hastanın olabilecek sorunları karşısında bilgilendirilmesi şarttır.

Perkutan Terapi

 Yine ağrılı bölgelere lokal olarak dışarıdan  merhem sürülerek  ( PERKUTAN TERAPİ ) ağrılar azaltılabilir. Günde 1-2 defa uygulanabilen bu merhemlerin hafif bir ovma ile yayılması ve sıcak bir havlu ile kapatılması etkinin daha uzun ve daha fazla hissedilmesini sağlar. Ciltte yaralar, kızarıklıklar veya alerjik sorunlar varsa bu merhemlerin sürülmesinden kaçınmak gerekir. Ağrının yanı sıra dışarıdan yapılan bu gibi uygulamalarla adale gerginliklerinin azaltılması ve travmatik durumlarda ise dokularda meydana gelen hasarın azaltılması da mümkün olabilmektedir.
Başta fibromiyalji olmak üzere bazı ağrılı durumlarda amaç sadece ağrının kesilmesi değildir. Hastanın ağrı, uyku sorunları, çeşitli endişeler nedeni ile psikolojik olarak rahatlatılması amacıyla daha değişik ilaçların kullanımı söz konusu olabilir. 
Depresyon giderici bu gibi ilaçların depresyonda kullanılan dozlardan daha düşük ve kısa süreli kullanımı gerekir. Doktor kontrolünde kullanılması önerilen bu ilaçlar farklı diğer ilaçlarla birlikte kullanılırken olabilecek etkileşimleri göz ardı etmemek gerekir.

 

 

Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © boyunagrisi.com Tasarım : bayburt.net